Sivil Toplum Atölyesi

[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column width=”1/6″][vc_single_image image=”15689″ qode_css_animation=””][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]

“Sivil Toplum” kavramı her şeyden önce doğal bir yapının ifadesidir. Yani toplum, doğası itibarıyla sivildir. Doğal sivillik, her hangi bir devlet yapısı olmasa da, insanların toplum olarak varlıklarını devam ettirebilme becerilerinin ifadesidir.

Devletler, toplum oluşturamaz. Devlet müdahalesiyle oluşturulmaya çalışılan toplum yapıları, yapay oldukları için uzun ömürlü olamaz. Yapay toplumlar varlıklarını devletçi müdahalelere borçlu oldukları için, bu toplumlarda her zaman baskı vardır. Toplum, devlet oluşturabilir. Gerektiğinde yeni devlet kurabilir. Ama devletin bu becerisi yoktur.

Toplum, onu oluşturan bireylerin inisiyatifine ve gönüllü katılımına dayanır. Sivil toplum anlayışı, devlete değil; devletçi anlayışa karşıdır. Devletçi anlayıştaki katılık, her an değişim halinde olan doğaya ve bunun parçası olan toplumu tehdit olarak görür ve onu kısıtlar.

Sivil toplum, proaktiftir; öngörülü davranır. Devletçi anlayış ise reaktiftir; sorun olduktan sonra harekete geçer. Sivil toplum sadece sorun çıktığında ortaya çıkmaz. Sivil toplumun olmadığı yerde zaten sorun vardır. Devlet de sorun çıktığı zaman, sonradan (reaktif) kendini gösterir.

“Sivil toplum” anlayışı her ne kadar literatürde Batılı bir kavram olarak anılıyor olsa da, tarih boyunca kültürlerin ve medeniyet devamını sağlamış olan kadim bir anlayışın ifadesidir.

Sivil Toplum atölyesinde, günümüzdeki sivil toplum anlayışı ve gelecekteki işlev ve yapısı hakkında çalışmalar yapılmaktadır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”50px”][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed