Roket Atölyesi

[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column width=”1/6″][vc_single_image image=”15871″ qode_css_animation=””][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]ROMER90 (Roket Merkezi 90)

Amaç ve Misyon: Romer90 itki sistemleri ve gaz dinamik atölyesi sıvı yakıt roket motorları (lpre), alt komponentleri ve tamamlayıcı sistemleri üzerine aktif bir biçimde çalışmayı amaçlamaktadır. Kuramsal çalışmaların erişmesi umulan belli bir aşamasında Romer90, çalışmalarını tüm alt komponentleri ve tamamlayıcı sistemleriyle prototip bir sıvı yakıt roket motoru dizayn etmeyi ve  üretimini misyon edinmiştir. Vizyonumuz: Romer90, interdisipliner bir katılım ve anlayışla gelişmekte olan ve maksimum fırsat maliyeti yaratan geçişli soft teknolojilerden de yararlanarak; özellikle Soviet Rusya döneminde geliştirilmiş olan sıvı yakıt roket motorlarının analog reproduksiyonları üzerinden bir  “state of art” duruma gelmeyi, proje-tasarım-üretim-test ve fırlatmaya dayalı özgün bir bilgi ve tekniğe sahip olmayı ve bunu patentlerle taçlandırmayı vizyon edinmiştir. Bununla birlikte vizyonumuzun ufku yakin dünya yörüngesine (leo) uydu enjekte etmek ve gezegen sondaları göndermek şeklinde yıldızlar arası boşluğun sonsuz aydınlıklarına uzanmaktadır.

Atölye çalışmaları: atölye çalışmaları tarihsel bildirimlerle başlayıp kuramsal deskripsiyonlarla devam edecek, LPRE ve alt komponentlerinin karton ve sair bileşenlerden basit maket reproduksiyonları tasarlanıp imal edilecektir. Kuramsal olarak prototip bir  LPRE nin dizaynı için ekipler oluşturulacak ve dizayn  edilecektir. Bunun için ekipler metallurji, telemetre, elektrik-elektronik, priyoteknik, reaksiyon mühendisliği, malzeme seçimi ve dinamiğini vb ilgilendiren tüm interdisipliner araştırmaları yapmakla sorumludur. Tasarım nihai biçimini aldığında hem çalışmalar hem de atölyenin statusü başka bir asmaya evrilecektir.  Zira üretim; fiziksel bir imalat atölyesinin, horizontal test/deneme/kalibrasyon standinin, fırlatma rampasının, yakıt tankları, depo, hangar ve iletim/iletişim/yönetim  hatları ve segmentlerinin varlığını kesinlikle ekonomik, kurumsal ve idari destekle birlikte gerektirmektedir.

Atölye Üyelik Gereksinimleri: Tüm üyeler asil üyelerdir. Atölyeye mühendislik fakültelerinin su ürünleri, orman, ziraat, gıda, tekstil ve benzeri gibi, atölyenin amaç ve misyonuyla ilgili açık ve anlamlı bir illiyet bağı kurulamayan mühendislik disiplinleri dışındaki mühendislik disiplinlerinden atölyeye ciddi bir şekilde ilgi duymak üzere disiplinli, istekli bir bicimde aktif katilim sağlamaya karar almış lisans aşamasında yüksek lisans/doktora aşamasında tüm öğrencilere ve ilgili araştırma görevlileri, öğretim görevlileri ve öğretim üyeleri katılabilir. ATÖLYE ayda 2 defa toplanır, gerekli görülen hallerde en son atölye çalışmasında fiziksel olarak oylamak üzere  aylık toplantı ve çalışmalarının sayısını arttırabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”50px”][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed