Literasi Atölyesi

[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column width=”1/6″][vc_single_image image=”15681″ qode_css_animation=””][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]

Kelime anlamı itibarıyla “okuryazarlık” anlamına gelen “literasi”, kavram olarak daha geniş bir anlam ifade etmektedir. Öngörü, bilgelik, hikmet gibi insanlık medeniyetinin her devrinde farklı isimler altında işlev görmüş olan bir kavramın günümüz diliyle ifade edilmesidir. Cezayir asıllı Fransız filozof Derrida’nın “Yapı söküm” yaklaşımına göre her şey birer metindir ve okunabilir. Metnin veya metin içindeki bir ifadenin, bulunduğu bağlam bakımından farklı okumaları yapılabilir, farklı anlamlar çıkartılabilir.

Literasi, kişiye bir geleceğe bakış metodu kazandırır. Literasinin disiplinlerarası bir işlevi vardır. Sosyal literasi, siyâsî literasi, edebî literasi, mimarî literasi, müzikal literasi, dinî literasi, tıbbî literasi, dijital literasi, diyetetik literasi, vb. bir çok alt dalı oluşturabilir ve her alana “literatik bakış” ile bakılabilir. Literasi Atölyesi, birbirine eklenerek günümüze gelen kadim bilgilerin, günümüz altyapısı ile ele alınması ve geleceğe ışık tutması amacıyla kurulmuştur. Atölyede, okuryazarlığa “nasıl” sorusundan sonra “neden” sorusunu sorup farklı cevaplar oluşturma çalışmaları yapılmaktadır.

Atölye kapsamında bu zamana kadar sahibi olduğumuz kimlikleri kişiliklere çevirebilmek için birey, toplum ve kültür okumalarının nasıl yapılması gerektiğinden bahsettik. Çoğu zaman  bir konu etrafında dönmektense, zuhurata tabii olarak o an gelişen sohbetle birçok şeyi beraber tartıştık.
Tarih, din, bilim, müzik, ekonomi, siyaset… kısaca hayata dair ne varsa bizim ilgi alanımızda. Bu yönüyle Literasi 
atölyesinde aranılan her şeyin bulunması mümkün!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”50px”][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed