Benlik Atölyesi

[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]Davranışlarının arkasında yatan gerçek nedeni hiç merak ettin mi, ya da olayları çevrendeki kişilerden neden bu kadar farklı değerlendirdiğini? Her birimiz bir mizacın içine doğduk ve dünyayı onun sınırları çerçevesinde algılıyoruz.  Mizacımızın  her biri, sınırları açık ve net bir biçimde çizilmiş algılama filtrelerine dayanmaktadır.

Bunlar, dikkatimizi neye yönelttiğimizi ve enerjimizi nasıl kanalize ettiğimizi belirleyen filtrelerdir. Mizaçlarımız çerçevesinde bir benlik oluşturur, çevremizdekiler ile o benlik çevresinde iletişim kurar ve yine bu benliklerin kesişim ve çatışma noktaları çevresinde ilişkilerimizi şekillendiririz. Sağlıklı benlik oluşumu ve ilişkiler için kendimizin ve muhataplarımızın mizaçlarını, mizaçlarının güçlü ve zayıf yönlerini ve onlarla iletişimi kolaylaştıracak yöntemleri bilmek doğru adım atımını kolaylaştıracak bir faktör olacaktır. Bireylerin mizaç ve kişilik özelliklerini, imkan ve potansiyellerini, kişisel ve sosyal yaşamlarında bunları nasıl ve ne şekilde kullandıklarını, yetkinliklerini, liderlik tarzlarını, motivasyon kaynaklarını, stres halinde ve kendini güvende hissettiğinde nasıl davrandığını ise ancak bu mizaçları tanıyarak çözümleyebiliriz.

Kendimizi tanımak, başkalarını anlamak için çıktığımız bu keşif yolcuğunda sen de yer almak ister misin ?[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed